
Čudežna moč dihanja – s pravilnim dihanjem do izjemnih rezultatov
25. novembra, 2020
Borut Fijavž – Trenersko delo in X Challenge za športnike
6. marca, 2023KLEMEN LOVŠIN – 12H & 6H CHALLENGE

Če bi se moral na kratko predstaviti, kaj bi izpostavil?
Sem pozitivno naravnana oseba, ki se že od malih nog rada ukvarja s športom. Poleg športnih hobijev so moja strast tudi gasilstvo ter druženje s prijatelji in družino.
Kakšen je tvoj življenjski moto?
Po pravici povedano univerzalnega življenjskega mota nimam. Sem se pa »natreniral«, da si v trenutku prikličem moto, ki me dvigne in mi pomaga prebroditi trenuten izziv.
V zadnjem času se mi je najbolj vtisnil naslednji citat, ki mu poskušam vsakodnevno slediti: »Cona udobja je kraj, kjer umirajo sanje.« Prepričan sem, da lahko ob upoštevanju tega, dosežemo čisto vse, kar si zamislimo. Pa naj bo to v športu, pri hobijih ali v službi.
Si reden udeleženec X Challenge izzivov, kaj te pokliče, da se vedno znova vračaš?
Ko sem se prvič udeležil X Challenga (12h), sem po koncu doživel tako posebne in močne občutke, ki se jih ne da opisati z besedami. To je bilo res nekaj posebnega. Lahko bi rekel, da sem postal od tega kar malo odvisen in to je zagotovo eden izmed glavnih razlogov, da se vedno znova vračam. Sporočila med in po eventu so bila res močna, tako, da sem marsikatero stvar iz challenga začel vključevati tudi v vsakdanje življenje.
Spoznal sem, da je za vsakodnevne izzive poleg fizične še kako pomembna tudi mentalna kondicija. Moram povedati, da sem po prvem challengu začel bolj zavestno delati na sebi in posledično opažati velike spremembe na bolje. Verjetno ni treba posebej omenjati, da sem se brez pomisleka prijavil tudi na naslednjo 6ko, seveda pa z nestrpnostjo pričakujem tudi izvedbo naslednje 12ke. ?
Ukvarjaš se z različnimi dejavnostmi, med drugim svoje znanje in izkušnje prenašaš tudi na mladino. Kako pri delu z mladimi vključuješ spoznanja iz X Challenge izzivov?
Poleg različnih športnih dejavnosti je že 25 let moj hobi tudi gasilstvo. Združuje tako fizično aktivnost kot tudi druženje, kar mi seveda pomeni največ. Glede na to, da sem že več let mentor mlajšim generacijam gasilcev, se tudi pri tem delu vsakodnevno srečujem z veliko izzivi.
Vsi vemo, da moramo znanje predajati z dobrimi zgledi, zato se ves čas trudim biti najboljši vzor gasilski mladini. Sedaj veliko več pozornosti posvečam vrednotam kot so timsko delo, vztrajnost in predanost. Vse v duhu stavka: »Zmoreš 20X več kolikor misliš«. Če mi bo ta »mindset« uspelo prenesti na gasilski podmladek, bo to ena izmed večjih zmag v mojem življenju.
Katera spoznanja iz X Challenga ti najbolj pridejo prav pri tvojem vsakodnevnem delu?
Kmalu po prvem X Challengu se mi je zgodila velika sprememba na kariernem področju. Zamenjal sem »varno službeno okolje« in izbral podjetniško pot. Ugotavljam, da je – še posebej na začetku – podjetništvo samo po sebi en velik X Challenge.
Pri vsem skupaj mi najbolj pomaga spoznanje, da je vedno treba vztrajati! Še posebej takrat, ko misliš, da ne zmoreš več. Občutek po uspešno opravljenem izzivu – športnem ali poklicnem – je res neopisljiv.
Ti je kakšen X izziv ostal še posebej v spominu? Kakšna anekdota?
Najbolj mi je ostalo v spominu nošenje ranjenca na improviziranih nosilih. Vsem, ki sem jim razlagal o X Challengu, sem povedal, da sem takrat mislil, da sem dosegel svojo mejo. To je bilo približno na polovici 12h Challenga. Dejansko sem na tisti točki pomislil, da je to moj »maksimum« in da je to konec.
Do takrat nisem vedel, kako te lahko ekipa »dvigne« in kako te lahko inštruktorji spodbudijo k spoznanju, da si v najtežjih trenutkih v resnici šele na 40 % svojih sposobnosti. Če tega ne bi izkusil na lastni koži, si ne bi znal predstavljati vseh teh občutkov.
Posebne anekdote nimam, smo pa na tem eventu spletli veliko tesnih vezi, ki so prerasle v prijateljstva za vse življenje.
Kako poteka tvoj trening pred samim X Challengom, kakšne so priprave?
Za prva dva X Challenga (12ka in 6ka) sem se večinoma pripravljal v sklopu skupinskih vadb v trening centru Delavn’ca, ki sem jih kombiniral z igranjem rekreativne košarke. Glede na to, da je leto 2020 »malo« specifično, sem razmeram primerno prilagodil tudi same treninge.
Sedaj že celo leto treniram(o) zunaj, ne glede na vremenske razmere. To še bolj utrdi telo, predvsem pa utrdi duha. Pravzaprav so ti treningi postali moja dnevna rutina oziroma kar način življenja, tako, da mislim, da posebnih priprav za naslednji challenge ne bom potreboval. Lahko bi rekel, da so vsi ti fizično-mentalni treningi v organizaciji Gregorja Megušarja ena velika priprava na nove X Challenge, predvsem pa na prihodnje življenjske izzive.
Kakšen je tvoj nasvet za vse bodoče X Challenge udeležence?
Najprej bi jim rad čestital za prijavo! Že za to potrebuješ pogum in pomeni, da si pripravljen narediti in doseči nekaj več. Verjamem, da lahko vsak, ki je nekajkrat na teden športno aktiven in obenem pripravljen stopiti iz cone udobja, uspešno opravi ta izziv, 6 ali 12-urni.
Moj nasvet za vse tiste, ki še kolebajo ali naj se prijavijo ali ne, pa je: »Pridite in preizkusite svoje meje. Ne bo vam žal!«
Redko imamo priložnost sodelovati v tovrstnem psiho-fizičnem izzivu, kjer lahko preizkusimo svoje meje in sami sebi dokažemo koliko zmoremo. Na srečo je X Challenge točno tak izziv! ??